عروسک‌‌های باربی

 عروسک‌‌های باربی

عروسک‌‌های باربی دو زن تاریخ‌‌ساز آمریکایی وارد بازار شد.

شرایط امروز و حاکمیت رسانه ها در دنیا به گونه ای پیش می رود که هر روز بحث الگو سازی برای کودکان و نوجوانان در دنیا مطرح است و نظام سلطه رسانه ای حاکم بر اذهان کودکان در صدد جریان سازی است که از قبال آن قادر باشد که فرهنگ سلطه آمیز خودش را نیز بر افکار عمومی حاکم سازد.

در این بین و در امتداد جریان سازی فرهنگی جهانی ، دست به کار تهیه سمبل های فرهنگی برای کودکان شده است و از دو تن از زنان امریکا به نام های «رزا پارکز» و «سَلی راید» اسطوره های تاریخ ساز آمریکایی را خلق کرده است. این عروسک‌های باربی در روز برابری زنان در آمریکا وارد بازار می شوند و سازندگان آن امیدوارند بتوانند الهام‌‌بخش دختربچه‌‌ها باشد.

در روز بیست و ششم ماه اوت سال ۱۹۲۰، نوزدهمين اصلاحيه قانون اساسی آمريکا که به زنان حق رای می‌داد، تدوين شد. از سال ۱۹۷۳، این روز به عنوان «روز برابری زنان» در آمریکا جشن گرفته می شود. و سَلی راید به عنوان «نخستین زن و جوان‌ترین فضانورد آمریکایی» (تا آن زمان) در تاریخ ثبت شده است.

«مَتِل»، شرکت سازنده عروسک‌های باربی، می گوید بر اساس پژوهش‌‌ها، بسیاری از دختران از پنج سالگی با اعتماد به نفس کمتری به جنسیت خود می نگرند و همین، نیاز به ارائه چهره های الهام بخش و زنان پیشگام را از گذشته های دور تا امروز برجسته می کند تا این اعتماد به نفس را به آنها بازگرداند. این دو عروسک، بخشی از مجموعه «زنان الهام بخش» هستند که به مناسبت روز جهانی زن در سال ۲۰۱۸ رونمایی شد.

هدف از ارائه این مجموعه تجلیل از چهره هایی است که مسیر را برای نسل های آینده دختران هموار کردند تا رویاهایی به مراتب بزرگتر از قبل در سر بپرورانند. از دیگر چهره هایی که تبدیل به عروسک باربی شده اند می توان به «املیا ارهارت»، «فریدا کالو» و «کاترین جانسون» اشاره کرد. باربی که شصت سالگی خود را جشن می گیرد، به مناسبت روز جهانی زن از عروسکهایی از بیست کشور مختلف جهان رونمایی کرد. یارا شهیدی ۱۹ ساله، نماینده آمریکا است و تی شرت مارک آمریکایی «توری برچ» را به تن دارد که روی آن کلمه «رأی» نوشته شده است. باربی تا سقف ۲۵۰ هزار دلار، از هر عروسکی که در آمریکا بفروشد، یک دلار به بنیاد کودکان متل می بخشد.

«باربی» به مناسبت روز جهانی زن از نخستین عروسک «مائوری» خود نیز رونمایی کرد. این عروسک از روی «ملودی رابینسون»، خبرنگار ورزشی اهل نیوزیلند ساخته شده است. عروسک باربی جدید با موهای فر و پوست قهوه ای، میکروفون خبرنگاری در دست دارد.
ملودی رابینسون که بازیکن راگبی بوده و همراه با تیم راگبی زنان نیوزیلند توانسته دو جام جهانی به کارنامه حرفه ای خود اضافه کند، امروز یک خبرنگار موفق ورزشی است. عروسک باربی ملودی رابینسون، نخستین عروسکی است که از روی یک شخصیت مائوری ساخته می شود

باربی عروسک «یارا شهیدی» بازیگر ایرانی تبار و چند زن موفق دیگر را ساخت. «یارا شهیدی»، بازیگر مشهور آمریکایی که پدری ایرانی-آمریکایی دارد یکی از ۲۰ چهره ای است که باربی با الهام از او عروسک ساخته است.

شرکت سازنده باربی، «متل» از سال ۲۰۱۵ برنامه ای برای ساختن باربی با الهام از زنان موفق در عرصه های گوناگون راه اندازی کرده است.

0

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian