نقش والدین در حفاظت از فرزندان

 نقش والدین در حفاظت از فرزندان

والدین عزیز وقت آن رسیده که با فرزندانتان صحبت کنید

والدین عزیز دقت کنید که قرار نیست که هر یک از ما اگر می خواهیم با فرزندانمان صحبت کنیم ، متخصص پیام رسانی ، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی باشیم که فرزندانمان در آنجا حضور دارند بلکه این کافی است که قادر باشید که دنیای فرزندانتان را درک کنید. فرقی هم نمی کند که فرزندانتان کوچک و یا بزرگ باشند. از آنان بخواهید که با شما ارتباط برقرار کنند و نشان دهند که در فضای آنلاین به چه چیزی علاقه دارند و این علاقه چرا در آنان به وجود آمده است. در این فضای برقراری ارتباط سعی کنید که شنونده خوبی باشید و زمانی که باید اظهار نظر کنید انتظارات اولیه خودرا در قالب چند جمله مختصر بیان کنید و این توقع را در آنان ایجاد کنید که مکالمه و صحبت شما اولین و آخرین بوده است و دست آخر هم برای فرزندان آرزوی موفقیت کنید.

برای این که مکالمه ای موفق را رقم بزنید ، 5 راهکار برایتان پیشنهاد می کنیم:

1. مهربان باشید

حتما تلاش کنید که در فرزندان حس همدلی ایجاد کنیدفراموش نکنید که روبروی شما موجودی پر از احساس و نیازمند هم صحبتی و همدلی با شماست ، پس آنان را به خودتان جذب کنید.

در برخورد کودکان و فرزندان کوچکتان: با همه همان طور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود و همیشه در بحث فضای آنلاین ، از قواعد رفتاری وب سایت ها تبعیت کنید. شما بپرسید منظور از ضوابط رفتاری وب سایت ها چه مفهومی دارد؟ کافی است از آنان بپرسید: پسرم / دخترم سایر بچه ها و دوستانت در استفاده از هر سایتی چگونه رفتار می کنند؟ چه نکات جالب و خوشایندی را در برخورد دوستانت با محتوای سایت ها مواجه شده ای؟

2. همیشه نکات خصوصی را خصوصی بدارید و آنها را فاش نکنید.

• با فرزندان و بچه ها صحبت کنید که در انتشار و اشتراک اطلاعات چه مواردی خوب و چه مواردی بد هستند.

در شیوه برخورد با کودکان کم سن و سال: با بچه ها در مورد امنیت و سلامتی صحبت کنید و هرگز تلاش نکنید که آنان را بترسانید. به آنان بیاموزید که در اشتراک مطالب اینترنتی هرگز اسم خودشان، آدرس محل سکونت ، مدرسه و یا سن خودشان را نگویند.

از بچه ها بپرسید: چرا غریبه ها را نباید در جریان موضوعات خصوصی خودمان و یا سایر اعضاء خانواده قرار دهیم.

در مورد فرزندان بزرگتر چنین رفتار کنید: محل زندگی خود را به غریبه ها نگویید ، عکس های خودتان را برای آنان ارسال نکنید و رمز عبور فایل های شخصی را به نزدیک ترین دوستانتان هم نگوئید. از آنان بپرسید: به نظرشما چه نوع اطلاعاتی برای انتشار مناسب است و چه مواردی اصلا درست نیست؟ به نظر شما چه نوع بازی هایی مناسب حال بچه ها می تواند باشد؟

• در برخورد با بچه های بزرگتر و سن بالا اندکی با تحکم صحبت کنید.

• هرگز آدرس منزل خود را به غریبه ها نگوئید، عکس های خود را برای غریبه ها ارسال نکنید و رمز عبور فایل های شخصیتان را حتی به دوستان نزدیکتان نگوئید و چه بازی کامپیوتری برای شما می تواند مناسب باشد؟

3. به هر آنچه که می بینید اعتماد نکنید:

صرف این که مطالب و موضوعات آنلاین هستند دلیل کافی برای واقعی بودن آنها نیست زیرا انسان ها هر آنچه که ادعا می کنند نیستند. در تحلیل این مضمون با بچه های کوچک به عنوان نمونه چنین رفتار کنید: به بچه ها جستجوگر بودن و تحقیق کردن را یاد دهید.

از آنان بپرسید که : به نظر شما چگونه می توانیم اطمینان کسب کنیم که مطالب اینترنتی و آنلاین واقعیت دارند؟ به نظر تو برخی نشانه هایی که ثابت می کنند بعضی مطالب واقعیت ندارند ، کدام هستند؟

در برخورد با بچه های بزرگ تر:
بچه ها بیائید با منابع شناخته شده کار کنیم. یاد بگیرید که خطوط قرمز را بشناسید. به عنوان نمونه اینگونه سوال بپرسید: چطور تشخیص می دهید که منابع اطلاعاتی که به آنها دسترسی دارید ، قابل اعتماد هستند؟ مشخصات و علائم این که تعدادی از منابع اطلاعاتی مورد استفاده افراد صرفا برای سوء استفاده و منافع خودشان به کار می روند ، کدام هستند؟

4. بیش از اندازه اطلاعات را پخش و اشتراک گذاری نکنید.

پیش از این که اقدام به انتقال هرگونه اطلاعاتی بکنید، ابتدا فکر کنید و احترام به حریم شخصی را در اولویت قرار دهید.

در برخورد با کودکان : به کودکان بیاموزید که اشتراک گذاری آنلاین و اینترنتی چه مفهومی دارد. از آنان بپرسید : چه کسانی می توانند کارهایی که شما انجام می دهید و یا موضوعاتی را که صحبت می کنید، ببینند؟

صحبت با بچه های بزرگ تر: به بچه ها یاد دهید که پیش از عمل کردن ، لختی درنگ کنند و با این سوالات انان را مواجه کنید.

• چه سوالاتی را پیش از ارسال اطلاعات به دیگران ، می توانی از خودت بپرسی؟ آیا تا به حال شده که گاهی از ارسال اینترنتی و آنلاین بعضی مطالب پشیمان شده باشی؟

5. در مقابل بعضی آدم ها ایستادگی کنید

اگر بعضی افراد نیت های پلید دارند و یا گردن کلفتی اینترنتی می کنند و موجب وحشت شما می شوند، حتما این موارد را به بزرگ ترها و یا پلیس گزارش کنید.

کودکان کم سن و سال: شرایط را به نوعی برای کودکان ایجاد کنید که به شما اعتماد کنند و هر وقت نیاز به کمکتان داشتند فقط به سوی شما بیایند و به آنان یاد دهید که سوء رفتارها و موضوعات غیراخلاقی را از بقیه موارد جدا کنند.

از آنان سوال کنید: اگر هنگام کار با اینترنت و یا بازی های کامپیوتری و آنلاین متوجه شوید که اشخاصی با شما سوء نیت داشته و خشونت می کنند، چه تصمیمی در قبال آن می گیرید؟

بچه های بزرگ تر: وسایل و ابزار را در اختیار بچه ها قرار دهید تا در بحران از آنها استفاده کنند.

سوال: اگر هنگام کار با اینترنت و یا بازی های کامپیوتری و آنلاین متوجه شوید که اشخاصی با شما سوء نیت داشته و خشونت می کنند، چه تصمیمی در قبال آن می گیرید؟ تمایل دارید که دوستان شما چه انجام دهند؟ آیا می دانید که شیوه های زورگیری اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی و یا بازی های آنلاین چند کاربره multiplayer game را به خوبی تشخیص دهید و یا در صورت داشتن مشکلات مختلف آنها را به اشخاص و مراجع ذیصلاح گزارش کنید؟

0

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian