سواد رسانه ای

 • سواد رسانه ای را در یک جمله تعریف کنید.
  ج) سواد رسانه ای امکان درک پیام و محتوای تولید شده توسط رسانه ها را برای مخاطبان ایجاد می کند.
 • سواد رسانه ای و تفکر انتقادی چه ارتباطی با هم دارند؟
 • مقوله سواد رسانه ای اگر بدون اندیشه های انتقادی باشد، سواد کاملی نیست. بنابراین همواره سواد رسانه ای انتقادی مورد نظر مدرسان این رشته است
  منظور از تفکر انتقادی چیست؟
  تفکر انتقادی به مخاطبان و دانش آموزان مهارت های پرسشگری را آموزش می دهد تا بدین وسیله هیچ کس از مخاطبان رسانه ها پیام های رسانه ای را بدون اندیشیدن، قبول نکنند. مهارت های تفکر انتقادی موجب می شود که شهروندان نسبت به زندگی آحاد مردم احساس مسئولیت کنند و نسبت به شرایط موجود جامعه بی تفاوت نباشند و همواره قدرت پرسشگری از مسئولان و صاحبان قدرت های سیاسی و ثروت را داشته باشند تا دلایل مشکلات موجود در جوامع را از آنان جویا شوند.
  هدف تفکر انتقادی چیست؟
  کسب روحیه پرسشگری در مخاطب و عدم بی تفاوتی نسبت به رنج و مشکلات اجتماعی مردم است. زیرا پیام های رسانه ای را دربست نمی پذیرند و افراد منفعل و بی انگیزه در قبال محتوای رسانه ای باقی نمی مانند و مشکلات دیگران را مشکل خود در نظر می گیرند.
  سواد رسانه ای انتقادی را برای گروه های سنی توصیه می کنید؟
  سواد رسانه ای انتقادی به هیچ وجه محدودیت سنی ندارد و از آنجائی که همه مردم در تعیین سرنوشت و حفظ میراث فرهنگی خود تاثیرگذار هستند، در نتیجه برای مرد و زن، پیر و جوان و کودک و بزرگسال بسیار توصیه می شود و از موارد و ضروریات زندگی جامعه بشری امروز محسوب می گردد.
منتشر شده در
دسته‌بندی شده در مفاهیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *